Edukacja filmowa

Zachęcamy osoby prowadzące zajęcia z dziećmi w szkołach, placówkach edukacyjnych, instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych do włączenia filmu w program zajęć – zarówno projekcji odpowiednich tytułów i odkrywanie, czego nas mogą nauczyć, jak i tworzenie własnych etiud czy prostych animacji za pomocą ogólnodostępnych narzędzi.

edukacja filmowa Zapraszamy na czerwcowy Festiwal Filmów dla Dzieci, który odbywa się w miastach Południowej Polski, gdzie dzieci i młodzież będą mogły zobaczyć ciekawe, wartościowe produkcje z całego świata i porozmawiać o kwestiach w nich poruszonych w ramach warsztatów i wydarzeń towarzyszących.
edukacja filmowa W zakładce “Filmy Amatorskie” znajduje się instrukcja wykonania pierwszej animacji poklatkowej, szablon Antka – bohatera filmu oraz informacje o konkursach dla młodych filmowców.

 
Aby umożliwić nauczycielom i pedagogom korzystanie z filmów dla dzieci w czasie lekcji i zajęć, powołane zostało “Laboratorium Filmowe” – inicjatywa Fundacji Rozwoju Kina dofinansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

laboratorium fimowe Film w edukacji – Publikacja
Publikacja zawierająca scenariusze lekcji z filmami, teksty ekspertów, pomoc techniczną i materiały dla młodych początkujących filmowców.
wersja pdf
 
Możliwość pozyskania filmów
Filmy dla dzieci, do których scenariusze można znaleźć w publikacji udostępnimy bezpłatnie nauczycielom i wychowawcom z instytucji, którzy napiszą do nas (biuro@ffdd.pl), jak je wykorzystają (lekcja/dkf/warsztat?). Lista filmów znajduje się poniżej.
 
Rysunki Marty Pawlak
Do scenariusza lekcji o ekologii (film „Kropelkę, proszę”).
-Rysunki

Filmy udostępniane w ramach “Laboratorium Filmowego”:
  
 


 
 
Kropelkę, proszę
(Gotita Por Favor)
reż. Beatriz Herrera Carrillo, Meksyk, 5min.

Krótka animacja pokazująca potrzebę oszczędzania wody. Porusza temat zagrożeń ekologicznych i pozytywnych wzorców na poziomie dzieci z klas nauczania wczesnoszkolnego.

„Kropelkę, proszę” to krótki film, który bardzo lubię, bo niesie ze sobą bardzo proste i ważne przesłanie. Musimy wszyscy koniecznie dbać o naszą planetę i czy jest lepszy sposób, żeby mówić o tym dzieciom? Animacja mówi o tym w sposób zabawny i zrozumiały dla widzów w każdym wieku. Mam nadzieję, że polubicie ją tak samo, jak ja.
-Beatriz Herrera Carrillo, reżyser

Podarunek
(El Regalo)
reż. Jose Moreno, Hiszpania, 15min.

Film przedstawia historię dzieci przygotowujących podarunki na dzień ojca – dotyka kwestii dóbr materialnych i niematerialnych, wdzięczności i relacji z najbliższymi.

Komunia Hanny Cohen
(Hannah Cohen’s Holy Communion)
reż. Shimmy Marcus, Irlandia, 14min.

Wesoła i lekka historia dziewczynki, która pomimo żydowskiego pochodzenia, dołącza do katolickich dzieci podczas Pierwszej Komunii. Jako że wydarzenie to jest bliskie większości uczniów, otwiera drogę do dyskusji o odmienności, przyjaźni i tolerancji.