Festiwal

Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci (do 2012 roku Festiwal Filmów Dziecięcych Galicja) to największe w regionie filmowe wydarzenie dla dzieci między 4 a 14 rokiem życia oraz ich opiekunów. Program zawiera również specjalne pasma dla młodzieży (15+).

Od pierwszej edycji (2008 roku) odbywa się jednocześnie w kilku miastach Południowej Polski. Centrum życia festiwalowego jest kino Kijów.Centrum w Krakowie.

statuetkaW ramach festiwalu odbywają się liczne projekcje filmowe, podczas których widzowie mogą obejrzeć produkcje z całego świata – fabularne filmy pełnometrażowe, interesujące krótkometrażowe historie oraz barwne animacje.

Filmy z pasma konkursowego ocenia dorosłe jury profesjonalistów, które przyznaje swoim faworytom festiwalowe statuetki – Zielone Żabki oraz nagrodę 2000 euro dla najlepszego filmu pełnometrażowego oraz 500 euro dla najlepszego krótkiego metrażu. Swoje specjalne Zielone Żabki przyznaje również jury dziecięce oraz festiwalowa publiczność. Statuetki zaprojektowała i wykonała uzdolniona krakowska uczennica – Dorotka.

Program festiwalowy obejmuje również wiele wydarzeń towarzyszących. Odbywają się liczne warsztaty, spotkania, konkursy i zabawy. Bezpośrednio po projekcjach, widzowie mają szansę zajrzeć na drugą stronę ekranu i sami popróbować swoich sił jako twórcy filmów i animacji pod okiem profesjonalnych filmowców. Festiwalowi towarzyszy również ogólnopolski konkurs filmów amatorskich dla wszystkich filmowców do 16 roku życia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest i zawsze był wolny. Festiwal Filmów dla Dzieci ma charakter niekomercyjny. W ramach wydarzenia organizowana jest zbiórka publiczna, z której wpływy trafiają do organizacji wspierającej rozwój dzieci i młodzieży.

Wydarzenie ma na celu promocję sztuki filmowej wśród dzieci i młodzieży oraz stworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i twórczego spędzania czasu. Festiwal do niepowtarzalna okazja do obejrzenia najnowszych produkcji, do spotkań z aktorami i osobistościami świata filmu i mediów oraz do uczestniczenia do warsztatach filmowych i audiowizualnych.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Rozwoju Kina z siedzibą w Krakowie. Mecenasami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gmina Miejska Kraków i Województwo Małopolskie.

plan filmowy(1)warsztaty